06 May 2017

Dinlendirme Masajı Nedir?

0 Yorum

Masaj Türk diline başka dillerden giren, son yıllarda giderek meşhur olan, rağbet gösterilen bir kavram olmakla beraber tarihi oldukça eski.

Sıvazlayarak iyileştirme anlamına gelen masaj dünyanın ilk medeniyetleri olan Çin, Hint ve Yunanlılarda değişik amaçlar için kullanılmış.

Kan dolaşımının hızlandırılması, kasların gevşetilmesi, vücutta ağrıların giderilmesi, hatta ilk çağlarda felç probleminin giderilmesi için bile kullanılmış durumda.

Her tür problemlerin giderilmesi için uygulanan farklı bir masaj türü ve tekniği var. Nitekim son yıllarda karşımıza çıkan en yeni kavramlardan birisi de dinlendirme masajı.

Dinlendirme masajı tam olarak nedir sorusuna verilebilecek, en doğru en temel yanıt şu şekildedir: Sağlıklı, herhangi bir tedavi programına katılmayan bireylere rahatlatma ,gevşetme, amacıyla yapılan masaj türüne verilen addır.

Son yıllarda özellikle metropollerde yani büyük nüfuslu kentlerde yoğun olarak çalışan insanların günün yorgunluğunu atmak, yaşadıkları sorunları geride bırakmak için sıkça başvurdukları bir yöntemdir.

Düzenli olarak yapıldığında ki bu düzen haftada bir olarak belirtilebilir, gerçekten kişiyi dinlendiren, rahatlatan bir masaj türüdür. Bu masaj türünün ortalama uygulama süresi yaklaşık olarak yarım saattir.

Uygulanan Temel Teknikler

Dinlendirme masajında da diğer masaj türlerinde olduğu gibi teknikler uygulanır. Bu masaj teknikleri şunlardır:

  • Eflöraj (Sıvazlama)
  • Friksiyon (Dairesel Hareketler)
  • Petrisaj (Yoğurma)
  • Presyon (Baskılama)
  • Perküsyon (Vurma)
  • Vibrasyon (Titretme)

Uygulanan temel tekniklerdir.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir