12 Nis 2017

Klasik Masaj Nedir?

0 Yorum

Bin yıllar boyunca uygulanmasına rağmen yöntemlerinin tanımlanma tarihinin 19. yüzyılın başlarını bulduğu söylenen klasik masaj belli başlı beş temelden oluşur. basit bir dille ifade etmek gerekirse sıvazlama, yoğurma, basınç uygulama, darbeleme ve titreşim olarak sınıflandırılabilecek olan bu yöntemlerin her birinin kendine özgü bir yöntemi ve işlevi bulunur. Örneğin sıvazlama yöntemi genel anlamıyla tampon bir yöntem görevi görür. Çünkü yöntemler arasında geçiş yapılmasında olduğu gibi masaj tekniklerinin başlangıcında ve bitişinde sıvazlama işlemi yapılmalıdır.

Küçük teknik farklılıklar olsa da genel anlamıyla sıvazlama aşaması kaslarda esneme sağlanması için uygulanır ve sakinleştirici bir uygulamadır. Esneme işlemi git gide daha derin kaslara doğru geliştirildiği için yoğurma olarak nitelendirilen aşamada ise kasın tutularak farklı biçimlerde gerilmesi ve yoğrulması söz konusudur.

Klasik Masaj Aşamaları Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

Üçüncü aşama basınç uygulamasıdır ve kas dokularının üzerinde uygulanan basınç ile kasın farklı yönlere doğru da esnemesi sağlanarak tam anlamıyla bir rahatlık hedeflenir. Darbeleme aşamasında esas amaç canlandırmadır ve titreştirme aşamasıyla beraber kan dolaşımının artması, kaslara bağlı ağrıların giderilmesi gibi faydalar sağlanır.

Sıvazlama aşaması ödem atılması için önemlidir. Yoğurma aşamasında ise kas sıkışması ve kasılmalarının engellenmesi sağlanır. Üçüncü aşama ise kas liflerinin esnetilmesi sağlandığından ağrıların giderilmesinde etkilidir. Darbelemede kılcal damarların canlanması sağlanarak titreştirme aşamasıyla beraber hem ciltte canlanma sağlanır hem de kan akışının hızlanması amaçlanır.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir