09 May 2017

Masaj Hangi Durumlarda Yapılmamalı?

0 Yorum

Masaj yaptırmayan özellikle son çeyrek yüzyılda yaptırmayan insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Kan dolaşımını hızlandırmaktan, romatizma ağrılarının giderilmesine, kişinin stresten arınmasından, kaslarının gevşemesine kadar birçok soruna iyi geldiği artık bilinen bir gerçek.

Bilimsel tıbbın olmadığı bir dönemde insanların yaşamına giren masaj, yapılmaya başladığı ilk dönemlerde felç problemlerinin giderilmesi için bile kullanılmış durumda.

Masaj bilindiği gibi kimi özel yağlar ile alanında yetkin bir masöz veya masör tarafından vücuda temelde elle yapılan biri iyileştirme metodu.

Günümüz ölçeğinde bakıldığında özellikle SPA merkezlerinin de artması ile beraber masaj çok daha popüler bir hale gelmiş durumda lakin her isteyenin ne yazık ki masaj yaptırabileceğini söylemek zor.

Eğer kişi masaj yaptırmak istiyorsa kendisine masaj yapılıp yapılamayacağını bilmeli ve ondan sonra masaj merkezlerine gitmeli.

İşte O Gruplar

Örneğin kişinin ağır kalp rahatsızlığı var ise kesinlikle masajın türü ne olursa olsun uzak durmalı.

Bir diğer uzak durması gereken grupta nedenini ne olursa olsun, vücudun neresinde bulunursa bulunsun tümörlü bir bünyeye sahip olanlar.

Yine ayaklarında, bacaklarında varis sorunu yaşayanlar da vücutlarının hiçbir yerine masaj yaptırmamalı ve itina ile kaçınmalı.

Mantar, zona vb. deri hastalığı olan masaj sonunda direkt olarak tene yapılan bir uygulama olduğundan yaptırmamalı.

Bir biçimde aromatik yağlara karşı alerjik bünyesi olanlar da bu tarzda yapılan masajları tercih etmemeli.

Son olarak kan basıncı problemi olanlara da masaj önerilmiyor.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir