12 May 2017

Masajın Psikolojik Etkileri

0 Yorum

Masaj kavramı son yıllarda oldukça popüler bir kavram haline gelmekle beraber tarihi aslında oldukça eski olan bir konu. İnsanın var olduğundan beri masaj var ve bilimsel tıp ne kadar ilerlerse ilerlesin masaj insanların yaşamında misyonunu değiştirse bile var olmaya devam edecek.

Nitekim dünyanın en eski medeniyetleri olan Çinliler ile başlayan masaj yolculuğu dünyanın diğer eski medeniyetleri olan Hintliler, Yunanlılar tarafından da kullanılmış durumda. Total olarak bakıldığında masajın felç sorunundan, kan dolaşımını hızlandırmaya, kimi ağrıların giderilmesinden, kasların gevşetilmesine birçok sağlık sorununa iyi geldiği biliyor ama son yıllarda insanlar özellikle masajın strese karşı iyi geldiğini düşünerek mıntıkalarındaki en yakın masaj merkezlerine koşarak, psikolojik faydasından yararlanmak istiyorlar.

Faydası Var mı?

Her şey insan beyninde bitiyor aslında. Nitekim kişisel gelişim kitapları, Secret, Yüzde Yüz Düşünce Gücü vb. çok satan kitaplar da bu düşünceden yola çıkmıyor mu?

O yüzden insanın bir düşünceye inandığından onun etkilerinin kaçınılmaz olduğunu yadsımamak gerekiyor. Olaya masaj açısından bakıldığında elbette psikolojik olarak doğru bir masöz veya masör tarafından doğru bir masaj türü kişiye uygulanırsa psikolojik olarak da olumlu etkileyeceği kesin.

Masaj yapılırken kasların gevşemesi, kullanılan kimi yağlar, özel teknikler ve tüm bunların ötesinde bir masaj koltuğuna uzanıp bir saati insanın sadece kendisine ayırması son derece olumlu olarak insanın psikolojisini etkiliyor. Bundan kimse şüphe duymuyor zaten.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir