18 May 2017

Masajın Süresi Nedir?

0 Yorum

Masaj kavramı son yıllarda ne kadar popüler olan bir kavram değil mi? İnsanlar en çabuk biçimde kendilerini masaj veya SPA merkezlerine atarak rahatlamak, dinlenmek, üzerlerindeki stresi atmak istiyorlar.

Ama elbette masajın tek faydası bununla sınırlı değil. Yani masajın rahatlatma, stresi atma dışında da beden sağlığı açısından birçok faydası bulunuyor. Vücutta oluşan ağrıların giderilmesi, kasların rahatlatılması, kan dolaşımının hızlandırılması gibi birçok olumlu etkisinin olduğu bir gerçek.

Ama her masajın da kendine göre bir süresi var ve masaja giden birçok insan zamana karşı yarıştığından süresini de otomatik olarak öğrenmek istiyor.

Masaj Süresini Etkileyen Faktörler

Yapılan masajlar için net bir süre vermek mümkün değil ve yukarıda da belirtildiği gibi yapılan masaj türüne göre masajın süresinde farklılıklar oluyor ve yapılan masajların süresini etkileyen faktörler var.

O faktörlere kabaca bakmak gerekir ise, öncelikle masaj yapılan lokasyonun yani bölgenin büyüklüğü son derece önemli. Eğer masaj yapılacak alan vücudun belli bir bölgesi ise bir diğer deyiş ile bölgesel bir masaj ise ortalama süre, 15 ile 20 dakika arasındadır ama eğer masaj tüm vücuda uygulanacak ise o zaman bu süre 40 ile 60 dakika arasında değişiklik gösterir.

Tüm bunların yanında yaşlılara, zayıflara ve çocuklara yapılan masajın süresi kısa iken, kilolu insanlara yapılan masajın süresi uzundur.

Tüm bu faktörler yüzünden tam bir zaman vermek mümkün değildir.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir