21 May 2017

Masajın Tarihi

0 Yorum

Masaj sözcüğü son yıllarından en gözde sözcüklerinin başında geliyor. Özellikle büyük kentlerde yaşayan insanlar yoğun iş temposu ve koşturması arasında fırsat bulabildikçe kendilerini masaj merkezlerine ve masaj hizmetinin de verildiği SPA merkezlerine atıyorlar zira masajın birçok faydası olmakla beraber en temel faydalarından birisi de masajın rahatlaması, dinlendirmesi, kişinin üzerindeki yorgunluğu atmasına katkı sunması.

Ama masaj kavramı son yıllarda bu kadar gündemde olsa tarihçesi insanlık tarihi kadar eski. Dünyanın en eski medeniyetlerinden olan Yunan, Hint ve Çin medeniyetlerinin kaynakçalarına bakıldığında farklı amaçlar için kullanıldığı görülmekte. Dünyada masajı uygulayan ilk uygulayan medeniyet Çinliler ve tarihçesine bakıldığında ise Milatta Önce 2700 li yıllara kadar dayanıyor. Daha sonraki yıllara bakıldığında Milattan Sonra 131 ile 200 yıllarına kadar gittiği görülmekte.

Geçen yıllar içinde dünya çapında ilerlemeler görülüyor ve 19 yüzyıla gelindiğinde ise Avrupa’da Stockholm şehrinde Per Henrik Ling tarafından uygulanan masaj olduğu biliniyor.

Öne Çıkan Masaj Türleri

Masajın tarihi böylesine eski olunca da ister istemez farklı farklı masaj türleri de ortaya çıkıyor ve bu masaj türleri de ortaya çıktığı bölgenin veya ülkenin adını alarak ilerlemiş durumda.

Thai Masajı, Tayland’ın özel bir bölgesinden ortaya çıkan bir masaj. Bunun yanında üstte adı geçen İsveç masajı, artık klasik masajı olarak bilinen masaj türü. Bunun dışında da spor masajı, sandalye masajı gibi türleri de geçen yıllar içinde ortaya çıkmış durumda.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir