24 May 2017

Masajın Temel Amaçları

0 Yorum

Hayat denen yolculuğun ne zaman biteceğini bilemiyoruz. Bir saat sonra gidebiliriz. Yaşam denen yolculuk, başını sonunu kestiremediğimiz bir yol.

Hal böyle olunca da ölüme inat, yaşamak gerekiyor. Yaşamı güzelleştirmek gerekiyor. Keyif aldığımız, bize iyi gelen eylemleri yapmamız gerekiyor ki, bunların en başında dünyanın en eski iyileştirme yöntemlerinden birisi olan masaj kavramı geliyor.

Masaj sözcüğü dil bilimcilerinin de çok iyi bildiği üzere yabancı olan ve dilimize başka dillerden giren bir ifade. Tam olarak anlamına bakıldığında ise sıvazlayarak iyileştirme anlamına geliyor.

Yani kişinin bedeninde belli bir noktaya özel yağlar kullanarak ya da bazen kullanmadan o alanda uzman bir kişi tarafından el ile uygulanan tekniklere verilen isim olup geçen yıllar içinde birçok farklı masaj türünün ortaya çıktığı da bir gerçek.

İşte O Amaçlar

Masajın yapılmasının en temel amacı ilk çıkış noktası itibarıyla bakıldığında, modern tıbbın da gelişmediği hatta olmadığı düşünülürse kişinin beden sağlığına kavuşması ve sağlıklı bir bedeninin olması. Burada zaten masajın faydaları ortaya çıkıyor ki, masajın faydaları aynı zamanda masajın temel amaçları arasında.

Günümüze gelindiğinde masajın kişinin ruh sağlığını korumak için de uygulandığını, stresle baş etmek için de uygulandığını görüyoruz. Günümüz insanı için masajın en temel amaçları arasında stres sayılabilir.

Özetle masaj hem beden, hem de ruj sağlığını koruma, iyileştirme ve düzenleme amaçlı olarak uygulanabiliyor.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir