31 May 2017

SPA Nedir?

0 Yorum

Son yıllarda hayatımıza yeni yeni giren kavramlar olmakla beraber aslında kimi kavramların tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Sadece sözcük olarak ifade ediliş biçiminde böylesi bir durum yok.

Bu duruma verilecek en iyi örneklerden bir tanesi de SPA kavramı. Özellikle Ülkemiz açısından bakıldığında son yıllarda gittikçe popülerleşen bir kavram ve insanlar gittikleri birçok otel işletmesinde böylesi bir özellik arıyor.

SPA sözcüğü Latin dilinden gelen bir kısaltma ve uzun açılım olarak bakıldığında Selus Per Aqua. Bu sözcüğün Türkçe’ye çevriliş biçimi ise Sudan Gelen Sağlık ya da diğer bir ifade ile Su İle Sağlık biçiminde adlandırılabilir.

SPA Hakkında Temel Bilgiler

Kavramın özünü böyle ifade ettikten sonra, kavram hakkında biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse elbette sudan gelen sağlık deyince bunda ne var diye düşünülebilir ama olay bu kadar basit değil.

SPA tesislerine gidenlerin çok iyi bildiği üzere şifalı ya da bir diğer deyişle kaplıca-termal sularının faydalarından yararlanılarak verilen bir hizmet bu.

Birçok SPA merkezine gidildiğinde de görüleceği üzere içerisinde sauna, buhar odası ya da bir başka ifadeyle Fin hamamı, masaj, özel jakuzilerin olduğu komple tesisler. Bu tür merkezlerde özel şifalı sulardan kurulan kapalı kimi zaman açık havuzlar da mevcut.

Tarihi Romalılara kadar uzanan kavramın günümüzde terapi, sağlık amaçlı olarak Avrupa’nın birçok kentinde değerlendirildiği görülmektedir.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir