06 Haz 2017

Tedavi Masajı Nedir?

0 Yorum

Masaj kavramı insanların yaşamına girdiğinden beri, insanlar farklı alanlarda masajdan yararlanmaya başlamış durumda.

Günümüzde masaj son derece popüler bir kavram olmakla beraber tarih olarak bakıldığında tarihçesi insanoğlu var olduğundan beri var ve insanlar her dönem, dünyanın en eski medeniyetlerinden bugüne bu masaj türünü uygulamış durumda.

Bugüne geldiğimizde doktorların da önerisi ile hatta reçete yazılarak uygulanan masaj türleri var. Bu masaj türüne verilen isim ise tedavi masajı. Tamamen doktor kontrolünde uygulanan bir masaj türüdür ve fizyoterapist yani fizik tedavi merkezinde terapi yapan kişiler tarafından yazılan reçeteye birebir uyularak yapılır.

Bu masajdan bir seans ile sonuç almak mümkün değildir. Ama çok uzun ve olabildiğine yorucu masajların da bir faydası yoktur. O yüzden doktorun öngördüğü süreler içinde yapılması gerekir. Masaj süresi 5 ile 25 dakika arasında değişiklik gösterebilir.

Tedavi Masajında Reçetede Yazması Gerekenler

  • Fizik tedavinin türünü,
  • Tedavi uygulama zamanı
  • Tedavi edilecek alanı,
  • Tedavilerin haftada kaç gün uygulanacağını,
  • Elektrikli cihazlarla tedavilerde kullanılması gereken elektrot ve metotları

Doktorlar tarafından tedavi masajı için reçete yazması gereken kavramladır. Bu masaj unutulmamalıdır ki, fizik tedavi uzmanları ile fizyoterapistlerin birlikte yapması gereken bir masaj türüdür.

Yine bu masajın uygulandığı insanlar sürekli olarak doktor gözetiminde olmalıdır. Hastanın hastalığının seyrine göre, gerekirse tedavi yöntemleri değiştirilmelidir.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir